Навчальні матеріали

Тема: підприємництво і підприємливість
Мета: ознайомити учнів з поняттями «підприємництво» і «підприємливість», визначити риси підприємливої людини, розвивати в учнів підприємницьку культуру, ініціативність, креативність, творче пристосування учнів до життя в сучасних умовах
Час: 90 хв.

Конспект заняття-матриця

Етапи
Опис
Методика/інструменти
Тривалість
Результат
Організаційний етап
Вступне слово викладача. Оголошення теми і мети тренінгу. Знайомство. Вправа «Інтерю»
Робота в парах, представлення учнів
10 хв.
Мотивація до навчання, створення доброзичливої атмосфери, подолання психологічних барєрів
Інформаційний блок
Розкриття економічних понять «підприємництво» і «підприємливість»
Міні-лекція, презентація у формі показу слайдів
20 хв.
Уявлення про ключові поняття уроку, активізація учнів для роботи
Обєднання в малі групи
Визначення рис підприємливої людини
Робота в малих групах, презентація напрацювань
10 хв.
Підвищення продуктивності роботи учнів
Практичний блок
Визначення рис підприємців, які корисні для ведення бізнесу та досягнення успіху
Групова дискусія
10 хв.
Розуміння важливості рис підприємливих людей

Вправа «Особисті риси кандидата на підприємця»
Робота в парах, презентація напрацювань
10 хв.
Визначення ролі особистих рис людини, які допоможуть учням в майбутньому стати успішними людьми

Вправа «Сходинки успіху»
Індивідуальна робота, створення «схеми успіху». Презентація напрацювань
10 хв.
Створення алгоритму
досягнення успіху в житті

Тест на здатність займатися бізнесом
Індивідуальна робота
10 хв.
Виявлення власних здібностей до ведення бізнесу
Підведення підсумків
Рефлексія заняття
Індивідуальна робота
5 хв.
Виявлення позитивних та негативних моментів заняття

Пояснення домашнього завдання
Заключне слово викладача, домашнє завдання «Представлення місцевого підприємця»
5 хв.
Пошук інформації про реальних людей, які стали успішними підприємцями

Додатки до заняття
Вправа «Інтерв’ю»
Мета: самоусвідомлення учасників, створення позитивної психологічної атмосфери, формування відкритості та довіри між учнями.
Час: 10 хв.
Матеріали: бланк для інтерв’ю.
Ведучий пропонує учасникам об’єднатися в пари і по черзі взяти одне в одного інтерв’ю за наступним планом:
1.     Ім’я.
2.     Три речі, які найбільше любиш у житті.
3.     Життєве кредо.
4.     Мрія.
Кожен учасник презентує свого партнера.
Обговорення:
Чи допомогла вам ця вправа краще пізнати одне одного ?
Чи допомогла вам розповідь вашого партнера краще побачити себе з боку?
Які труднощі у вас виникали під час виконання вправи ?

Вправа «Особисті риси кандидата на підприємця»
Мета: визначення ролі особистих рис людини, які допоможуть учням в майбутньому стати успішними людьми
Час: 10 хв.
Матеріали:
-         ознайомтеся з наведеним нижче списком рис;
-         у разі потреби доповніть риси;
-         подумайте, якім з нижче перелічених рис вас характеризують, позначте галочкою у другому стовпчику;
-         розташуйте в ієрархії важливості зазначені риси.


Риса
*
Ієрархія важливості цієї риси
Відповідальність


Уява


Бажання поглиблювати знання


Спостережливість


Досвід


Обовязковість


Конкретність


Послідовність


Здоровий глузд


Незалежність мислення


Відвертість


Вміння зберігати таємницю


Доброзичливе ставлення до людей


Інші риси…………………………….



Вправа «Сходинки успіху»
Мета: створення алгоритму досягнення успіху в житті
Час: 10 хв.
Учням пропонується розшифрувати слово «УСПІХ» у проекції на підприємництво
Наприклад: у – уміння, с – стійкість, п – праця, і – ініціативність, х – характер.


Тест на здатність займатися бізнесом
Мета: виявлення власних здібностей учнів до ведення бізнесу
Час: 10 хв.
Дії: за кожну позитивну відповідь поставте 10 балів. Підсумуйте результат.
Запитання
1. Чи поводитеся ви наодинці так само, як тоді, коли за вами спостерігають?
2. Чи вважаєте ви себе здатним стати головою сімї?
3. Чи вважаєте ви хитрість гарною і корисною рисою?
4. Чи можете ви розпочати розмову на вулиці з незнайомою людиною?
5. Чи знаєте ви, який колір сьогодні у моді?
6. Чи їдете у транспорті без квитка, якщо забули вдома проїзний?
7. Чи заздрите успіху ваших знайомих?
8. Чи звертаєтесь на «Ви» до ваших старших за віком родичів?
9. Чи здатні ви усно швидко обчислити, скільки буде 3% від 3%?
10. Чи приходите вчасно у кіно?
11. Чи приходите вчасно на побачення?
12. Чи вважаєте за потрібне давати чайові?
13. Чи засмучуєтесь, якщо вас обрахували на 1 гривню?
14. Чи памятаєте ви день народження свого вчителя?
15. Чи сідаєте у міському транспорті на будь-яке вільне місце?
16. Чи сідаєте у таксі тільки на заднє місце?
17. Чи любите робити записи до книги скарг?
18. Чи вважаєте, що завжди достатньо лише одного попередження?
19. Чи знаєте, які грошові одиниці існували у Стародавньому Римі?
20. Чи зможете залишити валізу на вокзалі під наглядом зовсім незнайомої людини?


Ключ до тесту:
120-200 балів – ви вроджений бізнесмен.
100-119 балів – ви володієте не всіма потрібними якостями бізнесмена, але у вас є реальні шанси досягти успіху у бізнесі.

50-90 балів – видно, у бізнесмени вам не вибитись, але, судячи з усього, ви правдива, порядна людина, у вас непоганий характер, так що не все втрачено в житті. 






«Лідер. Хто він такий»
Мета: визначення поняття «лідер» та «лідерство», згрупування учнів для спільної роботи, проведення експрес-діагностики на визначення лідерських здібностей, відпрацювання організаторських та комунікативних здібностей, що характеризують особу лідера групи; формування стратегії дій лідерів з перенесення здобутих знань і навичок на актив та весь колектив групи,  розвиток ініціативності, креативності, нестандартності мислення учнів
Обладнання: фліпчарт або класна дошка, роздатковий матеріал для учнів, канцелярське приладдя (папір, ручки, олівці, маркери, стікери)

План заняття
1.
Вправа «Візитна картка» (знайомство учасників)
10 хв.
2.
Правила роботи групи
10 хв.
3.
Очікування учнів
10 хв.
4.
Експрес-діагностика за методикою «Оцінка фахівця на лідерство»
10 хв.
5.
Мозковий штурм «Лідер це - …»
15 хв.
6.
Гра-розминка «Австралійський дощ»
5 хв.
7.
Вправа «риси лідера»
10 хв.
8.
Вправа «Оратор»
20 хв.
9.
Вправа «Налагодження контактів»
10 хв.
10.
Розгляд проблемних ситуацій
10 хв.
11.
Рефлексія, підведення підсумків
10 хв.


Хід заняття
1. Вправа «Візитна картка»
Мета: представлення учасників, знайомство учнів, усвідомлення себе учасником групи
Час: 10 хв.
Хід виконання вправи: учасники отримують стікери, на яких записують про себе наступну інформацію: вік, де навчається, місце проживання, свої захоплення, риси характеру. На основі цього кожен за 10 хв. оформляє свою «візитну картку» і приклеює на ватман.

2. Правила роботи групи
Мета: обговорити та прийняти правила роботи в групі під час заняття
Час: 10 хв.
Матеріали: фліпчарт, плакат «Наші правила», маркер
Хід виконання: ведучий прикріплює плакат на фліпчарт, всі учасники обговорюють правила, які записуються на ньому.

3. Вправа «Мої очікування»
Мета: виявити очікування учасників від участі на занятті
Час: 10 хв.
Матеріали: фліпчарт, плакат із пісочного годинника, стікери, ручки.
Хід виконання: ведучий прикріплює на фліпчарт плакат, роздає учням стікери, на яких вони записують свої очікування. Потім учні озвучують їх і наклеюють на верхню частину годинника.

4. Експрес-діагностика
Мета: проведення експрес-діагностики за методикою «Оцінка фахівця на лідерство» (додаток 1) з метою самоаналізу лідерських здібностей  учасників
Час: 10 хв.

5. Мозковий штурм «Лідер — це...»
Мета: визначити поняття «лідер» та «лідерство», розвиток в учнів ініціативності, нестандартності мислення, творчої активності.
Час: 15 хв.
Хід виконання: учні працюють над продовженням речення «Лідер- це...». Висловлюють свої думки, яким має бути сучасний лідер. Ведучий записує усі відповіді на фліпчарті, наприкінці роботи доповнює їхні висловлювання визначеннями з на­укової та публіцистичної літератури, які вивішуються на стінах.

6. Гра-розминка «Австралійський дощ»
Мета: забезпечити психологічне розвантаження учнів
Час: 5 хв.
Хід виконання: учні стають у коло. Ведучий дає інструкцію. Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, передам наступні. Стежте уважно!
- В Австралії піднявся вітер (ведучий тре долоні).
- Починає крапати дощ (клацання пальцями).
- Дощ посилюється (почергове плескання долонями по грудях).
- Починається справжня злива (плескання по стегнах).
- А ось град – справжня буря (тупіт ногами).
- Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах).
- Дощ стихає (плескання долонями по грудях).
- Рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями).
- Тихий шелест вітру (потирання долонь).
- Сонце (руки догори).

7. Вправа «Риси лідера»
Мета: визначити риси характеру, необхідні для лідера, самоаналіз учнів своїх рис особистості
Час: 10 хв.
Хід виконання: учасники за порами року об’єднуються у чотири групи, кожна з яких на отриманому аркуші паперу пише риси, на їх думку необхідні для лідера. Після цього учні презентують свої роботи. Для допомоги можуть використовувати пам’ятку «Риси лідера» (додаток 2), яка вивішується на фліпчарті.
8. Вправа «Оратор» 
Мета: розвинути навички володіння аудиторією, відпрацювання організаторських та комунікативних здібностей,
Час: 20 хв.
Хід виконання: ведучий пропонує заготовлені на папірцях теми кожному учасникові, наприклад: «Дружба»,  «Конфлікт», «Наш клас», «Батьки і діти» (додаток 3) тощо. Учні по черзі витягують теми і протягом 1 хв. без підготовки розвивають їх.
Обговорення:
Чи легко було гово­рити експромтом і чому?
Чиї промови були переконливішими, зрозумілішими?
Для чого лідеру потрібно швидко і правильно орієнтуватися в ситуаціях і добирати правильно слова?

9. Вправа «Налагодження контактів»
Мета: визначити, як учні встановлюють контакт з оточуючими, що їм допомагає, що їм заважає, розвиток комунікативних навичок.
Час: 10 хв.
Хід виконання: ведучий пропонує учасникам об’єднатися в пари. Дві хвилини один із пари розповідає іншому щось на задану тему. Після завершення учасники міняються ролями.
Запропоновані теми:
·        Якою твариною я хотів би бути і чому ?
·        Що мені в собі найбільше подобається ?
·        Кумедна історія, у яку я потрапив.
·        Що в собі я хочу змінити і чому ?
Обговорення:
Чи вдалося вам встановити контакт з партнером ?
Що ви зрозуміли про себе ?
Що вам допомагало чи заважало встановлювати контакт з партнером ?
Від чого залежить ваш стиль контактування з людьми ?

10. Вправа «Розгляд проблемних ситуацій»
Мета:  формувати стратегії дій лідерів з перенесення здобутих знань і навичок на актив та весь колектив групи,  розвиток ініціативності, креативності, нестандартності мислення учнів
Час: 10 хв.
Хід виконання: учасники об’єднуються у чотири групи за назвами улюблених квітів. Кожна група отримує проблемну ситуацію (додаток ) із повсякденного життя. Учні аналізують її, вислов­люють власне бачення ситуації, шляхи виходу з неї, пропонують стратегію дій лідера у таких умовах. 

11. Рефлексія заняття
Мета: виявити, що учасникам сподобалося, а що було зайвим, що з очікувань справдилося.
Час: 10 хв.
Хід виконання: учасникам пропонується завершити речення на стікерах і приклеїти їх на пісочний годинник:
-         Я дізнався, що…
-         Мене здивувало, що…
-         Мені сподобалося, що…
-         Було б краще, якби…

Додаток 1
«Оцінка фахівця на лідерство»
1. Дружба для вас:
а) співпраця;
б) підтримка;
в) альтруїзм.
2. Справжній художник (артист) має насамперед володіти:
а) талантом;
б) рішучістю;
в) підготовкою.
3. На вечірці ви найчастіше почуваєтеся:
а) півником;
б) куркою;
в) курчам.
4. Якби ви були геометричною фігурою, то:
а) циліндром;
б) сферою;
в) кубом.
5. Коли вам подобається дівчина (хлопець), ви:
а) робите перший крок;
б) чекаєте, поки він (вона) зробить перший крок;
в) робите дрібні кроки.
6. Ви зіткнулися з несподіванкою і:
а) гальмуєте;
б) додаєте швидкості;
в) нічого не змінюєте.
7. Якщо вам доводиться виступати перед аудиторією, ви відчуваєте, що:
а) вас слухають;
б) критикують;
в) бентежитеся.
8. В експедицію краще брати товаришів:
а) міцних;
б) розумних;
в) досвідчених.
9. Попелюшка була:
а) нещасною дівчинкою;
б) хитрункою-кар'єристкою
в) буркункою.
10.  Як би ви визначили своє життя:
а) партія в шахи;
б) матч з боксу;
в) гра в покер. 
Оцінка результатів відповідей 
1.                а—3,6—2, в—1
2.                а—3,6—2, в—1
3.                а—3, 6—2, в—1
4.                а—1,6—3, в—2
5.                а—3,6—2, в—1
6.                а—3,6—2, в—1
7.                а—3,6—2, в—1
8.                а—3,6—2, в—1
9.                а—1,6—3, в—2
10.      а—2,6—1, в—З
 Інтерпретація
16 болів і менше. Ви — «рядовий». Ви занадто поважаєте ін­ших і ототожнюєте свої слабкості зі слабостями ближніх, тому не здатні командувати і конкурувати, адже для цього необхідно вміти «поглинати й перетравлювати» чужі труднощі. Якщо і без лідерства ви почуваєтеся прекрасно, залишайтеся трохи осторонь подій. По суті, це не так вже й погано — так спокійніше.
1723 бали. Ви — «офіцер». Це досить неприємне стано­вище — між молотом і кувалдою. Ви з труднощами приймаєте рішення, трошки керівник і трошки підлеглий. Вам важко домагатися великого визнання, ваші аргументи занадто раціональні й грунтуються тільки на власному досвіді.
24 бали і більше. Ви — «капітан». З дитячих років ви завжди в числі перших. З віком ваш вплив на людей міцнішатиме і особливо виявлятиметься у тяжкі хвилини. Якщо ви честолюбні і не боїтеся роботи, це може вас підняти дуже високо.

Додаток 2


Пам'ятка «Риси лідера» 

·      Вольовий, здатний переборювати перепони на шляху домети;
·      наполегливий, вміє розумно ризикувати;
·      ініціативний, хоче працювати без дріб'язкової опіки;
·      врівноважений;
·      комунікативний;
·      має ораторські здібності;
·      добре пристосовується до нових умов і вимог;
·      самокритичний, тверезо оцінює не лише успіхи, а й невдачі;
·      вимогливий до себе та інших;
·      критичний, здатний бачити у привабливих ситуаціях слаб­кі боки;
·      надійний, тримає слово, на нього можна покластися;
·      витривалий, може працювати в умовах інтенсивних навантажень;
·      оптимістичний, ставиться до труднощів як до переборних перешкод;
·      здатний міняти стиль поведінки, може і вимагати, і підбадьорити.


Додаток 3


Дружба         Конфлікт         Наш клас    


Батьки і діти              Надія


Цілі               Любов             Вдячність             


Непорозуміння                            Повага


Терпимість                       Толерантність


Інтелект           Група        Спілкування


Характер         Духовність         Музика


Мистецтво              Подорож

Додаток 4

Ситуація 1
У клас прийшла молода вчителька. Частина учнів поводяться зухвало і намагаються зірвати урок. Ваші дії?

Ситуація 2
Дехто з вашого оточення спробував курити, і йому це сподо­балося. Він продовжує далі. Ваші дії?

Ситуація 3
 У вашій групі вже довготривалий час конфліктують дві групи учнів. Ваші дії.


Ситуація 4


Вашого одногрупника хочуть виключити із навчального закладу. Ваші дії.

Немає коментарів:

Дописати коментар